Stiga Calibra LT-serien har efterhånden været på markedet i nogle år. Selvom de nye Calibra Tour belægninger er en bedre løsning for mange, er der stadig en del der foretrækker Calibra LT-serien. Calibra LT kommer i 4 udgaver, hvor denne "Spin" er med en medium/blød-svamp. Dette er efter vores opfattelse den mest harmoniske udgave af Calibra LT-serien, og den hvor der er bedst samspil mellem overgummi og svamp. Selvom Calibra LT Spin ikke har verdens mest elastiske overgummi, og der derfor findes bedre belægninger til de virkeligt tunge loops, er det let at få greb og der med god skru i bolden.
- Tempo: 93 | Skru: 95
- Præcision: 78 | Tolerance: 89
- Fint samspil mellem svamp og overgummi.
MAX: Med svamp i MAX-tykkelse er Calibra LT Spin bl.a. egnet til dygtige loopspillere, som gerne vil lidt væk fra bordet og have gang i loop-loop spillet. Foretrækker man en forholdsvis blød belægning, uden det bliver ekstremt, så kan dette være en god løsning.
2,0 mm: Med 2,0 mm svamp er Calibra LT Spin en livlig belægning der bl.a. retter sig mod offensive spillere og aktive allroundspillere. God fart og kontrol. Let at gå til. Og for langt de fleste er der fartreserve nok.
1,8 mm: Med 1,8 mm svamp er Calibra LT Spin en fin og livlig allroundbelægning. På trods af navnet, er den bedst på de lidt mere direkte slag - og er fx meget populær som baghåndsbelægning pga. de gode egenskaber i blokeringsspillet.
Valg af battræ:Calibra LT Spin fungerer fint på næsten alle battræ - bare det passer sammen med spillestilen. Den giver selvfølgelig mest effekt på de lidt hurtigere battræ, men vi har faktisk ret gode erfaringer med at kombinere Calibra LT Spin med 1,8 eller 2,0 mm svamp og et allroundtræ, da dette giver et rigtig lækkert allroundbat med god boldføling.