Find dit bordtennisbat!
Er du nybegynder?
For nybegynderen er det optimale bordtennisbat karakteriseret ved god kontrol, samt moderat fart og skru. Det er vigtigt med et bordtennisbat, hvor det er let at udføre slagene, og hvor man har mulighed for at lave dem ”rigtigt”. Derfor må battet ikke være for hurtigt og skruet, så det bliver svært at spille med, på den anden side skal der være en hvis skru, så det er muligt at lave slagene.

En anden vigtig faktor er det rigtige håndtag. Det er vigtigt at battet kan holdes afslappet for at opnå den bedst mulige kontrol, samt udvikle den bedst mulige teknik. Derfor anbefaler mange trænere lige eller XS greb.

Vi har udvalgt 3 gode begynderbat – også til den rigtige pris:

Den billige løsning: Joola Champ / Winner. Et fantastisk godt bat til prisen.
www.btex.dk

Den bedre løsning: Butterfly Maze Dash bat.
www.btex.dk

Den bedste løsning: Andro Start belægning på Butterfly Allround battræ.
www.btex.dk


Er du letøvet og har spillet i klub i en periode på 1-2 år?
For en letøvet bordtennisspiller, er det – ligesom hos begynderen - vigtigt med et bordtennisbat, med god kontrol og mere moderat skru og fart. Her kan både fart og skru dog med fordel øges en smule i forhold til hos begynderen.
Kombinationen af relativt bløde allroundbattræ, som sikrer lang boldkontakt og dermed god kontrol, og belægninger i god kvalitet med underlag i tykkelsen fra 1,5 til 1,8 mm, sikrer god kontrol og skru, kombineret med den rigtige fart.

Vi har udvalgt nogle gode bat, der lever op til ovenstående:


Andro Rocket-belægning på Donic Waldner Allplay-battræ.
www.btex.dk

Donic Vario-belæning på Donic Appelgren Allplay-battræ.
www.btex.dk


Er du øvet og har spillet i klub i 3 år eller mere?
Som øvet bordtennisspiller, har man efterhånden udviklet sin egen spillestil, og det at finde den helt rigtige løsning bliver efterhånden mere kompliceret. Mulighederne er næsten uendelige, og at finde den helt rigtige kombination til lige netop dig, kræver individuel vejledning. Her kan det være en mulighed at tale med din træner, andre spillere - eller ringe herind og få en snak med en af vores bordtennisexperter.

Til den offensive spillestil anbefaler vi dette bat: www.btex.dk

Rundt om på siden kan du desuden finde informationer om forskellige typer belægninger og battræ, lige som vores forum - www.btex.dk - er et oplagt sted at dele erfaringer med BTEX og andre bordtennisinteresserede.



Se også
Produkter
Andro Start / Butterfly Allround Special Andro Start / Butterfly Allround Special Battet leveres færdigsamlet. Læs mere
Andro Rocket / Donic Allplay Andro Rocket / Donic Allplay Battet leveres færdigsamlet. Læs mere
Butterfly Boll ALC / Tenergy 05 Butterfly Boll ALC / Tenergy 05 Benyttes af Timo Boll! Læs mere

Medlemmer

Opret

Login

Du har 0 varer
i kurven
I alt DKK 0,00
© 2007 BTE-Bordtennisexperterne   l   Ormslevvej 23-27   l   8260 Viby J   l   Telefon 8614 2911   l   info@btex.dk
Andro Butterfly Donic Joola Stiga Yasaka